دوشنبه 29 بهمن ماه 1397
96/08/20
کتابخوانی شرط توسعه فرهنگی و اجتماعی هر جامعه است

مدیرعامل سازمان فرهنگی ، ورزشی و اجتماعی شهرداری شاهین شهر با تبریک آغاز هفته کتاب بر لزوم ترویج فرهنگ کتابخوانی در جامعه تاکید کرد.

 

 

 

روح اله شاه رجبیان مدیرعامل سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شاهین شهر در پیامی هفته کتاب را تبریک گفت و عنوان کرد: کتاب باید به عنوان یکی از کالاهای اصلی همیشه در سبد کالای خانوارها باشد، تمام جوامع توسعه ‌یافته به امر مطالعه و تحقیقات توجه و اهمیت داده چرا که بدون این فرهنگ هیچ جامعه‌ای پیشرفت نمی‌کند.
وی با اشاره به اینکه رسالت پیامبر اکرم (ص) با امر خواندن آغاز شد، افزود: خدای متعال در کتاب مقدس قرآن کریم به قلم و آنچه می‌نویسد سوگند یاد می‌کند و معجزه جاودانه آخرین پیام‌آور الهی نیز یک کتاب است که این‌ها اهمیت کتاب را مشخص می‌کنند.
مدیرعامل سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری با اشاره به سخن مقام معظم رهبری در مورد کتابمبنی بر "فرایند کمال بشری به وسیله کتاب تحقق می‌یابد" عنوان کرد: نقش کتاب در توسعه فرهنگی تا جایی است که میزان توسعه هر کشور را با میزان زمانی را که آن ملت به خواندن کتاب اختصاص می‌دهند مقایسه می‌کنند.
وی بر لزوم توسعه و ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی در جامعه تأکید کرد و گفت: امروز روزگار دانش، تعقل، فرهنگ و تکنولوژی است و کتاب از بهترین وسایل ایجاد ارتباط است بنابراین رشد کتابخوانی شرط  توسعه فرهنگی و اجتماعی که باید در جامعه فراگیر شود.
شاه رجبیان  در خصوص فواید کتاب خوانی گفت : کتاب‌های خوب، بلندپروازی انسان را تحریک می‌کنند و ‌ مطالعه کتاب موجب غنی شدن زندگی آدم‌ها می‌شود.با خواندن کتاب‌های خوب، در پنهانی‌ترین وجوه شخصیت انسانی‌مان به حس نزدیکی با یک فرهنگ می‌رسیم. خواندن، همان‌طور که‌ غرایز، شور و احساسات‌،‌ رفتارهای‌مان را تعریف می‌کنند، مطالعه روانشناسی ما را غنا می‌بخشد.کتاب‌های خوب، بهترین دفاع در برابر عقاید تحریف ‌شده‌ مردم ، زبان‌ها، باورها و رسوم مختلف است. کتاب دشمن طبیعی همه دیکتاتوری‌هاست و خواندن حس امید و آرزوی داشتن جامعه‌ای بهتر را در درون شهروندان به وجود می‌آورد ، کتاب خوب خواندن راهی برای است تا بتوانیم در جهت تغییر جهان بکوشیم مطالعه بهترین نوع سرگرمی وخواندن شالوده تربیت کردن انسان‌های آزاد است.
مدیرعامل سازمان در انتها تاکید کرد: مطالعه کتاب‌های خوب آدم‌های بهتری از ما می‌سازد. ما باید فرزندان‌مان را قانع کنیم که خواندن مسلما لذتی خارق‌العاده است اما در عین حال بهترین راه برای بهتر شدن. مطالعه راهی است برای آمادگی بیشتر در مواجهه با چالش‌هایی که در تمام طول عمر ما حضور دارند.
وی فلسفه وجودی نام‌گذاری هفته کتاب را یادآوری نقش برجسته مطالعه و کتابخوانی در شئونات مختلف زندگی انسان دانست و تصریح کرد: ایجاد فضای مطالعه و ترغیب جامعه به امر کتاب خوانی و یادگیری نباید فقط مختص به هفته کتاب باشد و توجه به این امر مهم فرهنگی باید در طول سال و به‌صورت مستمر مورد توجه باشد و به فراموشی سپرده نشود.
فرهنگ‌سازي مسئله كتاب و كتابخواني ، نيازمند عزم ملي است؛ به طوري كه ما در بيست و پنجمين دوره هفته كتاب شاهد مردمي تر شدن برنامه هاي اين دوره نسبت به دوره هاي قبل هستيم.لذا همه نهادهاي فرهنگي  می‌توانند با برنامه‌ريزی در جهت نهادينه كردن فرهنگ كتاب و كتابخواني  در سطح جامعه، گام بردارند.

شاه رجبیان اظهار داشت: انتخاب شعار «آينده روشن و خانواده كتابخوان»  براي اين دوره از هفته كتاب حكايت از اهميت و نقش كتاب در خانواده‌ها به‌عنوان نهادي بسيار موثری در ايجاد عادت به مطالعه و ترويج فرهنگ كتاب‌خواني دارد.

اميدوارم‌ مسئولان و متوليان و تمام كساني كه در راه  ترويج‌ و تسهيل‌ كتاب‌ و كتابخواني‌ تلاش مي‌كنند، با فرار رسيدن‌ اين‌ هفته نقشه راهی موثر و كارا درباره‌ كتاب و كتابخواني به‌عنوان موضوعي مهم‌ و حياتي‌ در جامعه امروز ما طراحي كنند.

وی گفت : هفته كتاب و كتابخواني را به جامعه اهل فرهنگ، هنر و انديشه تبريك عرض نموده  و توفيقات روز افزون را براي اين عزيزان در گسترش فرهنگ كتابخواني در جامعه آرزومندم.

استفاده از اين خبر بدون ذكر منبع ممنوع است
نظرات شما
افزودن نظر شما
ارسال نظر
بازگشت

سازمان فرهنگی ، ورزشی و تفریحی شهرداری شاهین شهر
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا